Orta Doğu’nun Kalbi Kudüs / Soner Demirsoy *

Orta Doğu'nun Kalbi Kudüs kitabında, Kudüs'ün İslam tarihi ve Müslümanlar açısından önemi anlatılıyor. Kudüs şehri, coğrafi konumu ve sahip olduğu tarihi kimliği sebebiyle çağlar boyunca çok mühim hadiselere sahiplik etti.

Peygamber Efendimiz’in (sav) Mekke-i Mükerreme’den Kudüs’e gelmesi ve buradan  Kubbetü's-Sahra’nın içindeki Muallak Kayası’nın üstünden Mirac'a yükselmesi bunların en başta gelenidir.

Bunun yanında Kur’an-ı Kerim’de ismi geçen pek çok peygamberden hatıralar taşıması şehrin başka bir zenginliğini teşkil etmektedir.

Hz. Ömer’in (ra) Medine-i Münevvere’den gelip şehri bizzat teslim alması, Selahaddin Eyyubi’nin Haçlı istilası altındaki şehri fethetmek için verdiği mücadeleler, Osmanlı devletinin son ana kadar bu beldeyi müdafaa etmesi, şehrin maddi ve manevi ehemmiyetini idrak etmelerinden dolayıdır.

Günümüzde ise Müslümanlar için böylesine mukaddes bir şehrin bırakın tarihini, daha Kubbetü's-Sahra ile Mescid-i Aksa’nın bile birbiri ile karıştırılıyor olması, bizim bu Peygamber ve Sahabe-i Kiram diyarından ne kadar uzaklaştığımızı gösteriyor.

Orta Doğu'nun Kalbi Kudüs eseriyle Kudüs şehrini yeniden tanıyacak, ilk defa yayınlanan fotoğraf ve planlarla tarihe yolculuk yapacak, güncel karelerde kendinizi şehrin sokaklarında hissedeceksiniz.

* Orta Doğu'nun Kalbi Kudüs / Soner Demirsoy – Mustafa Usta / Çamlıca Yayınları / 1. Baskı 2017 / 192 sayfa

Bir önceki Kudüs kitabı Filistin Üzerine Konuşmalar için;

Henüz Yorum Yapılmamış