Noam Chomsky / Filistin Üzerine Konuşmalar

İsrail’in 2014 yılında yaptığı son kapsamlı operasyon olan Koruyucu Hat Operasyonu'nda 2300 Filistinlinin ölümü, binlercesinin yaralanması ve yerlerinden sürülmesi İsrail için yeni bir toprak gasbının önünü açmıştı. Noam Chomsky o dönemi "Filistin için dayanışmaya duyulan ihtiyaç hiç bu kadar çok olmamıştı." diye ifade eder.

İsrail’in açıkça uluslararası yasaları çiğnemeye devam etmesi ve bu duruma Batının sessiz kalması hepimizin insanlığımızı sorgulamamız noktasında hayati bir önem taşıyor. Filistin’de yaşanan haksızlık bütün dünyayı etkiliyor.

Noam Chomsky

Meksika yoluyla Ferguson’dan Atina’ya açıkça görünüyor ki İsrail’in kullandığı sindirme araçlarını pek çok hükümet kullanıyor. Aynı taktiklerin, metotların ve araçların kullanışı bize bunun sadece Filistinlilere kalmayacağını gösteriyor.

"Filistin Üzerine Konuşmalar" eserinde dünyaca ünlü iki akademisyen Noam Chomsky ve Ilan Pappe Filistin'in kuruluş mücadelesini Dünya kamuoyuna duyurmak ve İsrail’in insan hakları ihlallerini durdurmak için uluslararası toplumun nasıl baskı kurabileceğini ve Filistinlilerin önünde uzanan yolu tartışıyorlar.

Herkesin bildiğini düşündüğü, ancak aslında bilmediği Filistin sorununu tüm yönleriyle anlamak için kulak verilmesi gereken iki ses…

Filistin Üzerine Konuşmalar / Noam Chomsky - Ilan Pappe / İnkılap Yayınları /1. Baskı 2016 / 168 sayfa

Bir önceki kitap Kudüs Davamız için; 

Henüz Yorum Yapılmamış