Kudüs Davamız / Ahmet Varol

Kudüs kurulduğu günden bu yana vahyi, ilahi tebliği ve peygamberlik müessesesini temsil etmiştir. Dolayısıyla burası kurulduğu günden beri bir İslâm şehridir. Evet, Kudüs bir İslâm şehridir. Çünkü İslâm, Yüce Allah'tan vahiy alan bütün peygamberlerin ortak dinidir.

Kudüs Davamız kitabında ümmete Kudüs davasının önemi hatırlatmaktadır. Çünkü Kudüs peygamberler şehridir. Kudüs bir İslâm şehridir. Üstelik alelade değil, özel konuma sahip bir şehridir.

Yüce Allah bu şehrin ve onu saran toprakların bereketli kılındığını İsra sûresinde bildirmiştir. İşgalciler ne kadar uğraşsalar da bu kutsal şehrin İslâmi kimliğini ortadan kaldıramayacaklardır.

Ancak bütün dünya Müslümanlarının Kudüs'e yönelik sinsi oyunlar karşısında oldukça dikkatli ve duyarlı olmaları gerekir. Kudüs sadece Filistinlilerin değil bütün dünya Müslümanlarının ortak varlığıdır.

Kudüs tüm Müslümanlara emanettir. Müslümanların ortak değerleridir. İslâm'ın ilk kıblesi ve mukaddes mescitlerin üçüncüsü oradadır. Orayı fethedenler kıyamete kadar gelecek Müslüman nesillere emanet etmişlerdir. Bu emanete hep birlikte sahip çıkılması ve Kudüs davası bilincinin yaygınlaştırılması gerekir...

Kudüs Davamız / Ahmet Varol / Nida Yayınları / 2. Baskı 2017 / 103 sayfa

Bir önceki kitap Kudüs Vilayeti Vakıflar Defteri için;

Henüz Yorum Yapılmamış