Yusuf el Karadavi / Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs

Tarihler 17 Mayıs 1901'i gösterdiğinde Ulu Hakan Sultan II. Abdülhamid Han'ın huzurunda Theodor Herzl vardı. Herzl, bu görüşmede Sultan'dan Filistin'i istemiş, karşılığında Osmanlı'nın borçlarını ödemeyi teklif etmiştir. Ancak bilindiği üzere red cevabı almıştır. Alim Yusuf el Karadavi, Abdülhamid Han'ın bu tarihi cevabına kitabında yer vermektedir.

Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf el Karadavi

“Bu toprakların bir karışını bile satmam. Çünkü bu topraklar bana değil, halkıma aittir. Halkım bu imparatorluğun her karışını kanını feda ederek elde etmiştir? Milletim bu vatanı kanlarıyla korumuştur. Bu toprakları kanlarımızla örteriz de elimizden alınmasına asla izin vermeyiz. O bizden ayrılıp uzaklaşmadan onu tekrar kanlarımızla örteriz. Ben onun hiç bir parçasını veremem. Bırakın Yahudiler milyarlarını kendilerine saklasınlar. İmparatorluk parçalandığı zaman onlar, Filistin’i hiç karşılıksız ele geçirebilirler. Bu vatan ancak cesetlerimiz parçalanarak taksim edilebilir. Her ne şekilde olursa olsun bizi parçalamalarına asla izin vermeyeceğim.”

Özetle kitap, dünya Müslümanlarının saygın alimlerinden biri olan Yusuf el Karadavi gibi bir âlimin elinden çıkan Kudüs hakkında kaynak niteliğinde bir eser...

Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs / Prof. Dr. Yusuf el Karadavi / Nida Yayınları / 2. Baskı 2010 / 166 sayfa

Henüz Yorum Yapılmamış