Kudüs… Ey Kudüs / Larry Collins – Dominique Lapierre

Kudüs... Ey Kudüs kitabı, tarihin içine sığmayan, tüm coğrafyaların ötesinde, başlı başına bir medeniyet olan mübarek ve mukaddes belde Kudüs'ün yüzyıl önceki işgal sürecini anlatıyor.

“14 mart 1948 günüydü. O gün İngilizlerin Filistin'den ayrıldıklarını, Yahudilerin İsrail devletinin kuruluşunu ilan ettiklerini, Arapların savaşa girdiklerini gördü. Bir ihtilaf kutsal toprağı alevlere boğacak ve o alevler bir daha da sönmeyecekti. Kudüs… Ey Kudüs kitabında ihtilafın doğuşu anlatılıyor.”

Şehir tarihi, dinler tarihi, kültür tarihi... Hiç şüphe yok ki dünyada Kudüs’ten başka tüm bu konulara tek başına cevap verebilecek bir şehir yok. Kudüs bir şehirden çok daha ötesi olduğu gibi çağlar öncesi ve  sonrasını kendinde bulunduran başlı başına bir medeniyet.

Kudüs… Ey Kudüs, 1948 Arap - İsrail savaşı sırasında iki kesim tarafından parçalanan kutsal kent’in, Kudüs’ün dramatik ve olağanüstü öyküsünü anlatıyor. Larry Collins ve Dominique Lapierre, titiz ve sıkı bir araştırma süreci elde ettiği bilgileri etkileyici bir üslupla okuyucuya aktarıyorlar.

Filistin’i bölmek için Birleşmiş Milletler'de ki oylama ve bu oylamanın Yahudiler arasında yarattığı sevinç ve Araplar arasında yaşanan keder, Tel aviv – Kudüs kara yolu boyunca yaşanan savaşlar, 1948 yılı mart ayı sonlarında Kudüs’ün neredeyse aç bırakılması, hurvanın tahrip edilmesi ve eski şehrin yıkılmasına neden olan saldırılar, İsrail devletinin ilan edilişi, Arap lejyonunun Kudüs’e girişi, Deir Yasin ve Hadassah hastanesi katliamları gibi dramatik, önemli ve günümüze dek yankıları devam eden olayları Arap ve Yahudi aktörler üzerinden tüm ayrıntılarıyla anlatıyorlar. Elinizdeki kitapta Kudüs'e dair her şeyi, bir arada bulabileceksiniz.

Bazen siyaset ve politika, bazen tarih ve coğrafya, benzersiz fotoğraflar, önemli tarihler, yeni okumalara yönlendirecek devasa bir kaynakça. Kudüs… Ey Kudüs, sizi hem bir roman gibi peşinden sürükleyecek hem de bir belgesel gibi sizi saracak.

Kudüs… Ey Kudüs / Larry Collins - Dominique Lapierre / Kronik Yayınları / 1. Baskı 1973 / 604 sayfa

Henüz Yorum Yapılmamış