Balfour Deklarasyonu – Jonathan Schneer

2 Kasım 1917 tarihinde İngiliz Dışişleri Bakanı Arthur Balfour, Baron Walter Rothschild'e gönderdiği ünlü mektupta şu ifadelere yer veriliyordu:

"Majestelerinin hükümeti Yahudiler için Filistin'de ulusal bir vatan oluşturulmasını olumlu görmekte, bu amacın gerçekleşmesi için elindeki tüm imkânları kullanacaktır..."

Tarihe Balfour Deklarasyonu olarak geçen bu metin, hazırlayanlarının bile öngöremediği bir dizi olayı tetikledi, yeni bir Ortadoğu'ya ve bitmek bilmeyen sorunlara giden yolu açtı.

Balfour Deklrasyonu

Balfour Deklarasyonu

Birinci Dünya Savaşı'nın en karanlık günlerinde hazırlanan İngiliz Dışişleri bakanının ismini taşıyan deklarasyonun gerisinde;

İngiliz emperyalizminin bölgedeki çıkarları, Avrupa başkentleri arasında mekik dokuyan diplomatlar, ajanlar, askerler, Araplar ile Siyonistler arasındaki çekişmeler ve pazarlıklar yatmaktadır.

Ünlü tarihçi Jonathan Schneer, tartışma yaratan eseri Balfour Deklarasyonu'nda, bu karanlık günlerin bilinmeyen öyküsünü anlatıyor.

Arap - İsrail Çatışmasının Kökenleri / Jonathan Schneer / Çevirmen: Ali Cevat Akkoyunlu / Kırmızı Kedi yayınları / 2015 / 2. Baskı / 440 sayfa 
Bir önceki Kudüs kitap için;

Henüz Yorum Yapılmamış