Arapların Gözünden Haçlı Seferleri / Amin Maalouf

Büyük bir okur kitlesine sahip olan Lübnan asıllı Fransız yazar Amin Maalouf'un  "Arapların Gözünden Haçlı Seferleri" adlı kitabının ilk çeviri baskısı ülkemizde 2006 yılında yayımlanmıştı.

Amin Maalouf 1983 tarihli bu ilk yapıtında, 11. Yüzyılın sonundan 13. Yüzyılın başına kadar devam eden, ancak etkileri ve söylemi günümüze dek ulaşan haçlı seferlerini alışılmış anlayışın dışında, egemen tarih anlayışının yerine “öteki”nin gözünden anlatıyor.

Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri İslâm dünyasının paramparça olduğu bir zaman dilimine ışık tutuyor.

Müslümanlar birbirlerinin boğazını sıkmakla ve bitmez-tükenmez iç çatışmalarla meşgulken, Haçlılar'ın Avrupa’nın göbeğinden Kudüs’e kadar ilerleyebilmesi anlatılıyor.

Haçlı Seferleri, Kudüs

Maalouf, kitabında Salahaddîn Eyyûbî’nin çarpıcı ve gerçekçi bir portresini de çiziyor. İsminden de anlaşılacağı gibi, tamamen dönemin Arap kaynaklarından istifade edilerek yazılan kitap, Salahaddîn’le ilgili en gerçekçi bilgilerin derlendiği kıymetli bir esere dönüşüyor bu sayede.

Yazarın, kendi Hıristiyan kimliğine rağmen, Salahaddîn’i anlatırken kullandığı hakkaniyetli ve içten üslup, kendisinin hakikate sadakatinin de göstergesi olmaktadır.

Tarih en büyük anlatıdır.

Arapların Gözünden Haçlı Seferleri / Amin Maalouf / Yapı Kredi Yayınları / 1. Baskı 2006 / 265 sayfa

Kaynak: gzt.com/mecra - kitapcafe.com

Bir önceki kitap için;

Henüz Yorum Yapılmamış