Teddy Kollek

TEDDY KOLLEK

(1911 - 2007)

Theodor"Teddy" Kollek, 1965-1993 yılları arasında Kudüs Belediye Başkanı ve Kudüs Vakfı'nın kurucusu olarak görev yapan İsrailli politikacı. Kollek, Kudüs’e 5 dönem belediye başkanlığı yapan tek politikacıdır. Siyasi yaşamındaki tek seçim yenilgisini 1993 yılında 82 yaşında iken yerel seçimlerde gelecekteki İsrail Başbakanı Ehud Olmert'ekarşı almıştır.

İsrailli uzmanlar, Teddy Kollek’in görev süresi boyunca Kudüs’ün, modern bir şehre dönüştüğü ifade ederler.Kollek bazı uzmanlar tarafından "Herod'dan bu yana Kudüs'ün en büyük kurucusu" olarak da kabul edilir.

HAYATI

Theodor (Teddy) Kollek, Macaristan’ın başkenti Budapeşte'ye 120 km uzaklıktaki Nagyvazsony'de Kolle Tivadar olarak bilinen yerde doğdu. Ailesi 1918'de Viyana'ya taşındı. Avusturya'nın başkentinde büyüyen Kolek, babası Alfreds siyonist inançlarını benimsedi.

1935'te, Nazilerin Avusturya'da iktidarı ele geçirmesinden üç yıl önce, Kollek ailesi İngiliz kontrolündeki Filistin'e zorunlu göç etti. Kollek, 1937'de Kinneret Gölü kıyısında Kibbutz Ein Gev'nin kurucularından biriydi. Aynı yıl Tamar Schwarz ile evlendi ve sonrasında iki çocuğu oldu.

KUDÜS BELEDİYE BAŞKANLIĞI

1965'te Teddy Kollek, Kudüs Belediye Başkanlığı seçimini Mordechai Ish-Shalom'u geçerek kazandı. Kollek’e Kudüs'teki Belediye başkanlığının uzun yıllara dayanan bu motivasyonu nasıl koruduğu üzerine gelen bir soruya şöyle yanıt verir;

1967’de şehir birleştiğinde, bunu tarihi bir olay olarak gördüm. Sonra bu şehire baktım. Ona bakmak ve herkesten daha iyi bakım göstermek tam bir yaşam amacıdır. Kudüs'ün Yahudi tarihinin en önemli unsurlarından biri olduğunu düşünüyorum. Bir vücut, kalp olmadan değil, bir kol veya bacak olmadan yaşayabilir. Bu onun kalbi ve ruhu.”

Görev süresi boyunca Kudüs, özellikle 1967'de yeniden birleşmesinden sonra modern bir şehir haline geldi.

Arap topluluğu ile ilişkisi

1967'nin Altı Gün Savaşında, 1948'den beri Ürdün'ün kontrolü altında olan Kudüs’ün Doğusu, İsrail tarafından ele geçirildi. Yeni birleşmiş bir Kudüs'ün Belediye Başkanı olarak, Kollek'in Arap sakinlerine yaklaşımı pragmatikti. Yetki devrinden birkaç saat sonra, Arap çocukları için süt dağıtımı gerçekleştirdi. Bazı İsrailliler onu Arap yanlısı olarak görüyorlardı. Kollek dini hoşgörüyü savundu ve görev süresi boyunca Arap topluluğuna ulaşmak için çaba sarf etti. Kudüs'ün bir daha asla bölünmemesi ve İsrail'in egemenliği altında kalması konusunda ısrar ederken, nihai bir çözüme ulaşmak için tavizler verilmesi gerektiğine inandı.

EMEKLİLİĞİ VE ÖLÜMÜ

Kollek, belediye başkanlığını bıraktıktan sonra emekliliğinde de aktif olarak çalışmaya, bazı çalışmalara katkı vermeye devam etti.

Kollek 2 Ocak 2007'de öldü. Kudüs'teki Mount Herzl Ulusal Mezarlığı'na gömüldü.

KAYNAKÇA;

Wikipedia

Henüz Yorum Yapılmamış