Rachel Corrie

 

1979’da ABD’nin Washington eyaletinin başkenti Olympia’da doğdu. Lise öğreniminin ardından Evergreen Devlet Koleji’nde öğrenimine devam etti. Üniversite yıllarında 3 yıl akıl hastalarına gönüllü ziyaretler yaptı. Özellikle üniversite yılları ile birlikte Barış ve Dayanışma için Olimpialılar grubuyla, bir barış gönüllüsü olarak ülkesindeki ve dünyadaki haksızlıklara karşı protesto gösterilerinde aktif yer aldı. Daha sonra, İsrail ordusunun Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki zalim uygulamalarını protesto için “Uluslarası Dayanışma Hareketine” katıldı. Doğduğu şehir olan ABD’nin Olympia ile Filistin’in Refah şehirlerinin kardeş şehir olması için girişimlerde de bulundu.

 

Dönemin İsrail başbakanı zalim Ariel Şaron’un 28 Eylül 2000 tarihinde yüzlerce İsrail askeri ve koruması ile Mescid-i Aksa’ya düzenlediği provakatif ziyaretiyle Filistinlilerin başlattığı 2. İntifada genişleyerek devam etti. Bu süreçte, İsrail de kendine tehdit gördüğü Filistinli birçok yerleşim yerini yıkma ve bölgeleri insansızlaştırma politikasına hız verdi.

davamizkudus.com/rachelcorie

Rachel Corrie 2003 yılında, Refah mülteci kampında yaşayarak Filistinlilerin acılarına ve yaşadıklarına ortak oldu. İsrail ordusu, filistinlilerin evlerini yıkma politikası kapsamında, 16 Mart 2003 tarihinde, Gazze Şeridi’nde bulunan Refah Mülteci Kampına, Mısır’dan Gazze’ye kazılan tünellerden silah kaçırıldığı gerekçesiyle, önceden tespit ettikleri evlerin yıkılmasına yönelik operasyon düzenledi. Cesaret sembolü, aynı zamanda mazlumların ve Filistinlilerin dostu, aktivist Rachel Corrie, gönüllü diğer yedi arkadaşıyla İsrail’i protesto ederken, İsrail ordusu desteğiyle evleri yıkmak için gelen İsrail ordusuna ait iş makinasının kendisini ezmesi sonucu olay yerinde can verdi.

İsrail devletine karşı ailesi tarafından açılan davada, İsrail mahkemesi 2012 yılında, İsrail ordusunun herhangi bir suçu olmadığına ve ölüm olayının kaza olduğuna karar vererek, kendi kendilerini aklamışlardır.

Rachel Corie

Masum bir aktivist olan ve ABD’den Filistin’e mazlum Filistinlilerin yaşadıkları acıya ortak olmak için gelen ve tüm bu zulümlerin kaynağı İsrail’i protesto etmekten başka bir düşüncesi olmayan Rachel Corrie’nin İsrail tarafından kasıtlı öldürülmesi, başta İslam coğrafyası olmak üzere batı dünyasını da derinden etkilemiş ve İsrail zulmünün amerikan vatandaşlarına kadar uzadığı tüm dünyaca da görülmüştür. Rachel Corrie’nin hatırasını yaşatmak için ailesi Rachel Corrie Vakfı’nı (The Rachel Corrie Foundation for Peace & Justice) kurmuş olup, Vakıf, mazlum coğrafyalardaki zulümlerin son bulmasına yönelik dünyada gündem oluşturma ve yardım faaliyetlerini sürdürmektedir.

Rachel Corie

Rachel Corrie gibi gönüllü bir aktivistin, İsrail tarafından vahşice öldürülmesi de bir kez daha gösteriyor ki: "İsrail, insanlığa karşı küresel bir tehdittir."

 

 

Henüz Yorum Yapılmamış