NİCOLAS MADURO

Venezuela’da 14 Nisan 2013 günü yapılan genel seçimlerin ardından Venezuela devlet başkanlığına seçilmiştir. Eski devlet başkanlarından Hugo Chávez'in altında 2012-2013arasında da Devlet Başkan Yardımcısı olarak görev yapmış,Chavez'in ölümünün ardından ise seçilene kadar geçici başkan olarak görev yapmıştır.

2006- 2013 yılları arasında Başkan Hugo Chavez hükümetinde Dışişleri Bakanlığı yapmıştır. Maduro, Chavez hayattayken uzmanlar tarafından "Chavez'in iç çemberinin en yetenekli yöneticisi ve siyasetçisi" olarak tarif edilmiştir.

HAYATI

Nicolás Maduro Moros, Caracas, Venezuela'da 23 Kasım 1962 tarihinde işçi sınıfı bir ailede doğdu. Maduro’nunbabası NicolásMaduroGarcía ülkenin önde gelen bir sendika lideriydi..Maduro  sol görüşlü "MovimientoElectoral del Pueblo'nun (MEP) militan üyesiydi. Maduro, Karakas'ın batı yakasında işçi sınıfı bir mahalle olan Los Jardines‘debüyüdü. María Teresa, Josefina ve Anita adında üç kız kardeşi vardır.

BAŞKANLIK DÖNEMLERİ

Kanser tedavisi gören Başkan Hugo Chavez’in ölümüyle 14 Nisan 2013 tarihinde yapılan Başkanlık seçiminde %50,6 oy oranıyla Bolivarcı Venezuela’nın devlet başkanlığına seçildi.20 Mayıs 2018 tarihindeki Başkanlık Seçimi'ndeMaduro %67,8 oy oranıyla ilk turda rahatça kazanarak bir dönem daha Devlet Başkanlığı görevini sürdürme yetkisi aldı. Ancak seçime katılım %46 ile Venezuela tarihindeki en düşük seviyesinde kaldı.  Foro Penal Venezuela, Súmate, Voto Joven, Venezuela Seçim Gözlemevi ve Vatandaşların Seçim Ağı gibi bazı Venezuelalı STK'lar, seçim programlarının usulsüzlükleri konusundaki endişelerini dile getirdiler, muhalefet partilerinin katılımının engellendiğini ve standart seçim işlevlerine yeterli zaman ayrılmadığını iddia ettiler.Bu nedenle de Birleşmiş MilletlerAvrupa Birliği Amerikan Devletleri Örgütü, the Lima Grup Avustralya ve ABD gibi ülkeler seçim sürecini tanımadıklarını açıkladılar.Ancak, Rusya, Çin, Türkiye, Küba, İran, Kuzey Kore, Suriye gibi diğerbirçok ülke ise seçim sonuçlarını tanıdıklarını açıkladılar.

AMERİKA’NIN BAŞINA ÖDÜL KOYDUĞU ADAM

ABD, Venezuella Devlet Başkanı Nicolas Maduro hakkında, "uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı" suçlamasıyla iddianame hazırladı. ABD ayrıca, Maduro'nun yakalanması veya tutuklanması için bilgi verenlere 15 milyon dolar ödül verileceğini duyurmuştu.

MADURO VE FİLİSTİN

Ülkesinde ABD destekli darbe girişimiyle indirilmek istenen Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Filistin davası için bunları söylemişti:

"Filistin, dayan, yıkılma, diren. Dünya uyanıyor artık ve halkların ortak çığlığı dünyaya hükmedecek. Daha önceden de söylediğim gibi, tekrar söylüyorum, öncelikle İsrail halkı, Allah aşkına bu Filistin'e yapılan katliama karşı koyup 'dur' demelisiniz. Sessiz kalmayın. Bütün kalbimizle diliyoruz ki, Filistin halkının katilleri hak ettikleri cezayı alacak, adalet yerini bulacak. İsrail halkı, durdurun bu katliamı, yeter artık, sessiz kalmayın. Bu katliamın hiçbir açıklaması, bahanesi olamaz. Bu bir soykırım meselesidir artık. Ve Müslüman halklar, Arap halkları, Latin Amerika'nın halkları, tüm dünya halklarına çağrımız; Filistin halkının davası en temiz, en haklı davadır, en insancıl davadır. Bu desteklememiz gereken yaşam hakkıdır. Kendi topraklarında, huzur içinde yaşam hakkıdır. En haklı davadır bu. Yüzyıllardır yaşadığı topraklardaki yaşam hakkıdır."

KAYNAKÇA;

WİKİPEDİA

Yeniakit.com

Henüz Yorum Yapılmamış