İzzettin Kassam

(1982 -1935)

Tam adı İzzeddin bin Abdülkadir bin Mustafa bin Yusuf bin Muhammed el-Kassam olan İzzeddin el Kasam, Filistin'in bağımsız bir İslam ülkesi olması için ilk harekete geçen din alimi ve vaizdir.

HAYATI

İzzeddin el Kasam,1882 yılında Suriye'nin Lazkiye ilinin Cebale köyünde doğmuştur. 14 yaşına kadar eğitimini babasından aldı.14 yaşında ise köyünden ayrılarak Kahire’de El Ezher Üniversitesi'ne gitti ve burada Müslüman Kardeşler grubuna katıldı. Buradaki eğitiminden sonra köyüne dönen El Kassam, köyünün camisinde imamlık yapmaya başladı. Vaazlarında İslâmî dirilişin ancak öze dönerek sağlanacağını, emperyalizmin en büyük düşman olduğunu dile getirdi. Kassam'ın ünü yaptığı vaazlarla tüm Suriye'ye yayılmaya başladı. Sadece vaazlarla yetinmeyen Kassam,1911'deİtalya'nın Trablus'u işgal etmesi üzerine Osmanlı birlikleriyle İtalyanlara karşı fiili olarak da savaştı.

Daha sonra Osmanlı Ordusuna katılan İzzettin El Kassam, Şam'ınFransız işgalinden kurtarılması için mücadele etmeye ve halkı örgütlemeye başladı. Bu esnada El Kassam, Fransız askeri idaresi tarafından gıyabında ölüm cezasına çarptırıldı.

1922'de Suriye'yi terk etmek zorunda kalan Kassam, Filistin’de Hayfa kenti yakınlarında bir köye yerleşti. Filistin topraklarının Yahudi göçmenlerce işgal edilmesine şiddetle karşı çıktı. Hayfa'daki İslâmî bir okulda ders vermeye başladı ve Genç Müslümanlar Birliği'ne katıldı. Burada Filistin ulusal savaşına önderlik eden El Fetih'in fikir babası Hacı Emin El Hüseyni ile tanıştı. Ancak İzzettin el Kassam onun kavmiyetçi fikirlerini katılmamış ve bölgede İslami Birliğini savunmuştur. Yıllar sonra Hacı Emin ve El Kassam'ınfikri önderliğini yaptığı hareketler Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) ve HAMAS’a dönüşmüştür.

CİHAD VE ŞEHADET

Şeyh İzzeddin El Kassam, işgale karşı direnmek amacıyla küçük askeri birlikler kurdu ve Lübnan-Filistin sınırında gerilla savaşı başlattı.

El Kassam'ın silahlı mücadelesi Filistin'de bir Yahudi devleti kurulmasını destekleyenİngiltere'yi rahatsız etti. 1935 yılında El Kassam, 500 İngiliz askeri tarafından kuşatılarak şehit edildi.

İzzettin Kassam, 1935 yılında, beraberindeki bazı mücahitlerle birlikte silahlı eğitim için Cenin yakınlarındaki Ya'bed dağına çıktığı sırada, İngiliz işgalcilere casusluk yapan biri tarafından yeri ihbar edildi. Tam teçhizatlı 500 kişilik İngiliz işgalciler El Kassam ve arkadaşlarını karadan ve havadan muhasaraya aldılar. Bu kuşatma esnasında Şeyh Kassam'ın beraberinde sadece 14 mücahit bulunuyordu. İngilizler ile Kassam ve arkadaşların arasındaki çatışma şafağın sökmesinden önce başlayıp sabahın onuna kadar sürdü. 19 Kasım 1935 tarihinde meydana gelen bu çatışmada Şeyh İzzettin Kassam, Şeyh Yusuf Abdullah, Şeyh Ömer Hasan Sa'di ve Hanefi ismiyle tanınan Mısırlı bir mücahit şehit edilirken diğer mücahitler İngilizlere esir düştüler.

MİRASI

Başlattığı isyanın ölümünden sonra başarısız olmasına karşın İzzeddin el-Kassam, bir efsane haline gelmiştir. Cenazesi binlerce Filistinlinin katılımıyla hem İngilizlere hem de Yahudilere karşı devasa bir ulusal bütünlük gösterisine dönüşmüştür.

HAMAS'ın saldırı timi olarak da bilinen İzzeddin el-Kassam Tugayları adını ondan almıştır. Ayrıca,HAMAS'ın kullandığı ve İsrail’e büyük korku yaşatan Kassam roketleri de adını İzzettin Kassam’dan almıştır.

Henüz Yorum Yapılmamış