Guy de Lusignan

GUY DE LUSİGNAN

(1150 – 1194)

HAYATI

Guy de Lusignan, Fransız Poitevin şövalyesi, Lusignan Sir Hugh VIII oğlu olarak 1150’de doğdu. 1186'dan 1192'ye kadar Kudüs Kralı,ve 1192'den 1194'e kadar da Kıbrıs Kralıydı.Guy, Temmuz 1187 yılı temmuz ayında Sultan Selahaddin ile yaptığı Hıttin savaşını kaybetti ve esir düştü. Krallığı da Hıttin savaşından üç ay sonra yıkıldı. Şam'da bir yıl hapis tutulan Guy de Lusignan, , daha sonra Sultan Selahaddin tarafından politik amaçlarla serbest bırakıldı.

HITTİN VE KUDÜS’ÜN DÜŞÜŞÜ

Suriye ve Filistin topraklarını alan Sultan Selahaddin 1187 yılında Kudüse doğru ilerlemeye devam etti. 1187'de Guy, Sultan Selahaddin’in Tiberias kuşatmasını hafifletmeye çalıştı. 4 Temmuz 1187’de Kudüs Krallığı ordusu Hıttin Savaşı'nda Sultan Selahaddin komutasındaki Eyyubi ordusu tarafından tamamen yok edildi. Guy, kardeşi Geoffrey, Raynald ve Humphrey ile birlikte savaştan sonra Sultan Selahaddin tarafından bağışlanan çok az esirden biriydi.

Yorgun esirler, Selahaddin çadırına getirildi, burada Guy'a Selahaddin cömertliğinin bir işareti olarak bir bardak su verildi, çünkü bir mahkuma yiyecek ya da içecek sunmak hayatının güvenli olduğuna dair bir işaretti. Guysu bardağını diğer esir Raynald'a teklif ettiğinde, Selahaddin onu azarladı ve merhametinin Raynald için olmadığını söyledi. Selahaddin daha sonra Raynald'ı verdiği sözü bozmakl asuçladı ve Raynald "kralların her zaman böyle davrandığını" söyledi. Selahaddin, Raynald'ı başını keserek idam etti. Guy getirildiğinde, Raynald'ın cesedini görünce dizlerinin üzerine düştü. Selahaddin, "bir kral, bir kralı öldürmez" dedi. Sultan Selahaddin tarafından serbest bırakıldı.

Böylece haçlıların kurduğu yaklaşık yüz yıllık Kudüs Krallığı, Selahaddin Eyyübi tarafından yıkılmış ve Kudüs tekrar Müslümanların yönetimine geçmiştir.

KAYNAKÇA;

WİKİPEDİA

Henüz Yorum Yapılmamış