Enver Sedat

(1918 –1981)

Mısır Kralı Faruk'a karşı 23 Temmuz 1952'de yapılan darbeye katılarak siyaset alanında kendini tanıtan, 1960-1969 yılları arasında meclis başkanlığı yaptıktan sonra 5 Kasım 1970'te başkan Cemal Abdünnasır'ın ani ölümü üzerine Mısır cumhurbaşkanı olmuştur.

HAYATI

25 Aralık 1918 tarihinde Mısır'ın Manûfiye eyaletine bağlı Mit Ebul Kûm köyünde, fakir bir ailede dünyaya gelen Sedat’ın 12 kardeşi vardı. Enver Sedat, 1938 yılında başkent Kahire'deki Kraliyet Askeri Akademisi'nden mezun oldu ve Sinyal Kolordusuna atandı.  Orada, Cemal Abdünnasır ile bir araya geldi ve diğer birkaç genç subayla birlikte, Mısır ve Sudan'ı İngiliz egemenliğinden ve kraliyetin yozlaşmasından kurtarmak için gizli Hür Subaylar örgütünü kurdular.  Müslüman Kardeşler, Faşist Genç Mısır, saray yanlısı Mısır Demir Muhafızları ve Hür Subaylar adlı gizli askeri grup da dahil olmak üzere birçok siyasi harekette aktif olarak yer aldı.

Mensubu olduğu Hür Subaylar ile birlikte 23 Temmuz 1952 tarihinde Kral Faruk'u deviren askeri darbeye katıldı. Radyo ağları üzerinden Mısır halkına devrimi haberi vermekle görevlendirildi.

CUMHURBAŞKANLIĞI VE İSRAİL SEMPATİZANLIĞI

Darbeden sonra, kısa süren Muhammed Necib'in cumhurbaşkanlığının ardından başa geçen Cemal Abdünnasır'ın yardımcısı oldu. Cumhurbaşkanı Cemal Abdünnasır 1970 yılında ölünce Mısır Cumhurbaşkanı oldu.

1973 yılında  İsrail ile yapılan Yom Kippur Savaşı'ndan sonra 1975 yılında Sovyetler Birliği ile ilişkileri keserek ABD ve batı yanlısı bir politika izlemeye başladı. Kudüs'ü ziyaret ettiği19 Kasım 1977 tarihinden itibaren İsrail'le  iyi ilişkiler geliştirdi. 17 Eylül 1978 tarihinde ABD'nin ara buluculuğunda İsrail'le masaya oturarak, Camp David Sözleşmesini imzaladı. Bu anlaşmayla Mısır ilk Arap devleti olarak İsrail'i tanıdı. İsrail de 1967 yılındaki Altı Gün Savaşı'nda ele geçirdiği Sina Yarımadası’nı Mısır'a geri verdi. Barış çabalarının sonucu olarak dönemin İsrail Başbakanı MenahemBegin ile birlikte 1978 yılı Nobel Barış Ödülünü aldı.

(Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat, İsrail’e gerçekleştirdiği ziyaret sırasında İsrail parlamentosu Knesset’te konuşma yapıyor.)

20 Kasım 1977 tarihinde milyonlarca Arap; çoğu gözlerine inanamayarak televizyonları karşısında Orta Doğu’nun en büyük askeri gücü, Arap dünyasının en güçlü ülkesi Mısır Cumhurbaşkanı’nın Kudüs’e gidip İsrail parlamentosu Knesset’te Mısır'ın İsrail'e barış teklifi yapmasını büyük bir şaşkınlık içerisinde izliyordu. 55 dakika süren konuşmada bir an olsun alkışı bırakmayan İsrail Parlamentosu milletvekilleri de tıpkı Suriye, Ürdün, Sudan, Filistin ve diğer Arap ülkelerindeki herkes gibi oldukça şaşkındı.

Konuşmayı izleyen milyonlarca Arabın ise tepkileri ve öfkeleri aynıydı ve tüm evlerden tek bir haykırış duyuluyordu: “HAİN SEDAT”

SUİKASTE UĞRAMASI

1981 yılında, Mısır'ın bağımsızlığının kutlandığı tören sırasında İsrail ile yakınlaşma politikasından rahatsız olan bir grup asker tarafından silahlı saldırıya uğrayarak öldürüldü. Bu saldırı sırasında Enver Sedat'a 72 kurşun isabet etmiştir. Sedat'ı öldüren Yüzbaşı Halid el-İslâmbûlî, 1982 yılında idam edilmiştir. Enver Sedat'ın mezarı Kahire'de, öldürüldüğü tören alanının hemen karşısındaki Meçhul Asker anıtının altındadır.

KAYNAKÇA;

Wikipedia

Gzt/mecra

Henüz Yorum Yapılmamış