Silsile Kubbesi – Kudüs

Silsile Kubbesi, miladi 691 yılında Emevi halifesi Abdülmelik bin Mervan tarafından inşa edilmesi için emir verilen kubbedir.

Kubbetü's Sahra'nın doğusunda bulunan kubbe, Kubbetü's Sahra gibi altıgen şeklinde fakat yapı olarak daha küçüktür. Bazı tarihi kaynaklarında Kubbetü's Sahra'nın nasıl yapılacağına dair ilk örneğin Silsile Kubbesi olduğu geçiyor.

11 köşenin üzerine yerleştirilen kubbe, Osmanlı döneminde Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle çinilerle süslenmişti. Haçlı döneminde Kudüs işgal edilince Silsile Kubbesi de diğer birçok yapı gibi kiliseye çevrildi ve adına Aziz James Kilisesi denildi.

1187 yılında Selahaddin Eyyubi Kudüs'ü fethedince kubbe eski haline çevrildi. 2012 yılında TİKA tarafından restore edilen bu kubbe, Türkiye'de İznik'te hazırlanan çinilerle aslına uygun şekilde yenilendi.

Bu değerli çalışmalarda büyük emeği olan başta Taha Kılınç olmak üzere tüm Mecra ve Gzt ekibine, 3D modellemeye katkılarından ötürü de Siyah Martı ekibine en kalbi duygularımızla şükranlarımızı sunuyoruz.

Bir önceki video Silsile Kapısı Minaresi için;

Henüz Yorum Yapılmamış