Rahmet Kapısı – Kudüs

Mescid-i Aksa'nın doğu yönündeki surların üzerinde bulunan Rahmet Kapısı, “Tövbe Kapısı' diye de isimlendirilir. Hristiyan literatürüne göre Altın Kapı da denmektedir.

Bu kapılar Mescid-i Aksa'nın zemininden birkaç basamak aşağıya inilen, yüksek bir binanın içerisinde bulunur.Yan yana bulunan iki kapıdan oluşur ve kuzeydeki kapıya Tövbe Kapısı, güneydeki kapıya ise Rahmet Kapısı denir.

Rahmet Kapısı ismi yanında bulunan Rahmet Mezarlığı'ndan ötürüdür. Bu mezarlıkta sahabeden Şeddâd b. Evs (r.a.) ve Ubâde b. es-Sâmit (r.a.)'ın kabirleri bulunmaktadır.

Kapıların yükseklikleri 11.5 metredir ve tarihçilerin ortak görüşlerine göre iki kapı da Emeviler döneminde inşa edilmiştir. İmam Gazali Hazretleri Kudüs'te bulunduğu sırada Rahmet Kapısı üzerinde bulunan kendi zaviyesinde ikamet etmiş ve Mescid-i Aksa'da ders okutmuştur. Aynı zamanda İhyâ-i Ulûmi'd-Dîn'i burada yazmıştır.

Kapıların ikisi de günümüzde açık değildir. Selahaddin Eyyubi döneminde Kudüs'ü ve Mescid-i Aksa'yı korumak maksadıyla kapatılmıştır ve günümüze kadar bu şekilde kapalı olarak ulaşmıştır.

Yahudiler ve Hristiyanlar Mesih'in bu kapıdan girerek şehre geleceğine inanır.

Bu değerli çalışmalarda büyük emeği olan başta Taha Kılınç olmak üzere tüm Mecra ve Gzt ekibine, 3D modellemeye katkılarından ötürü de Siyah Martı ekibine en kalbi duygularımızla şükranlarımızı sunuyoruz.

Bir önceki video Nebi Mihrabı için; 

Henüz Yorum Yapılmamış