Kubbetü’s Sahra – Kudüs

Kubbetü's Sahra, Emevi halifesi Abdülmelik bin Mervan tarafından inşa ettirilmiş, yapımı 692 yılında tamamlanmıştır.

İslam mimarisinde günümüze kadar ulaşan en eski ve en güzel örneklerden biri olan Kubbetü's Sahra, Hz. Peygamber'in Miraç'a yükseldiğine inanılan Muallak Taşı'nın üzerine inşa edildi.

Kubbe, Mescid-i Aksa'nın tam ortasında, zeminden 4 metre daha yüksekte bulunuyor. Kubbenin bulunduğu alana sekiz farklı kemerden geçilerek ulaşılabiliyor.

Kemerlerin orta noktasına inşa edilen Kubbetü's Sahra'nın üzerinde, kubbe ile sekizgen yapının arasında, üstünde İsra Suresi'nden ayetlerin yazılı olduğu, çinilerle süslenmiş bir boyunluk bulunuyor.

Kubbetü's Sahra içerisinde 4 ayrı kapı bulunuyor. Kubbe, Muallak Taşı'nın üzerini örter şekilde yapılandırılmış. Abbasiler ve Fatımiler döneminde Kubbetü's Sahra'ya çok sayıda restorasyona uğradı.

1099 yılında Haçlılar Kudüs'ü işgal edince, Kubbetü's Sahra'yı kiliseye çevirdiler ve adını “Templum Domini' yani “Rabbin Mabedi' şeklinde değiştirdiler. Muallak Taşı'nın etrafına, insanların ondan bir parça koparmak istemelerini önlemek amacıyla geniş bir duvar yaptılar. Haçlıların bu tahakkümü 1187 yılında Selahaddin Eyyubi'nin Kudüs'ü fethetmesine kadar devam etti.

Bu değerli çalışmalarda büyük emeği olan başta Taha Kılınç olmak üzere tüm Mecra ve Gzt ekibine, 3D modellemeye katkılarından ötürü de Siyah Martı ekibine en kalbi duygularımızla şükranlarımızı sunuyoruz.

Bir önceki video Kayıtbay Sebili için;

Henüz Yorum Yapılmamış