Sirus Muavenet

İsrailoğulları MÖ 587 de Buhtunnasır'ın  Kudüs'ü işgali sonucu esir olmuş neredeyse tamamı Babile sürülmüştü. MÖ 538 yılında perslerin babillileri mağlub etmesinden sonra  Sultan Keyhüsrev ( batı da sirus olarak bilinir) benisrail'in Kudüse dönmesine izin vermişti.

14 mayıs ta işgal edilmiş topraklarda İsrail devleti ilan edildiğinde ABD 11. dakikada yeni devleti tanımıştı, O dönemdeki ABD başkanı Truman tanımayı israillilere şöyle müjdelemişti..."Ben sizin sirus unuzum"

 

Biraz daha eskiye gidelim yer Çanakkale takvimler 1915 i gösteriyor, neredeyse aynı günler 12 mayıs ı 13 mayısa bağlayan gece.

Muavenet i Milliye isimli muhribimiz, kendisinin iki katından büyük olan Goliath ı iki torpile boğazın serin sularına gömüyor, devrin en büyük savaş gemilerinden biri 500 mürettebatına mezar oluyordu. Olaya ingiliz gazeteleri çok isabetli

SAPAN

bir yorum yapmışlardı..."

"Davut sallama sapanla taş attı, dev Goliath'ı başından vurdu"

İşaret ettikleri hadise yaklaşık mö 1000. Yılda Davut as ın attığı bir sapan taşıyla Kudüs ve çevresinde meskun kavimlerin lideri dev cüssesi ile meşhur Calut ( batı da ki meşhur ismiyle Goliath) u öldürmesi ve kavmine Kudüs ün kapılarını açması idi….

 

Kıssadan hisse;  karşımızdakiler hiçbir şeyi unutmuyor, kesin olarak unutanlar aynı belayla tekrar karşılaşıyor

Merhum Akif in dediği gibi...

 

Geçmişten adam hisse kaparmış... Ne masal şey!

Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?

"Tarih"i  "tekerrür"  diye tarif ediyorlar;

Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?

 

İbret alalım, unutmayalım, unutturmayalım

Henüz Yorum Yapılmamış