Kıble Mescidi

0
100
Kıble Mescidi

Halife Ömer -radıyallahu anh-, 638 yılındaki Kudüs fethinden sonra Aksa arazisini temizletmiş, sadece kıble tarafına basit anlamda gölgelik denebilecek bir mescid yaptırmıştı. 670 yılında burayı ziyaret eden bir seyyah, yaklaşık 3000 kişinin namaz kıldığı bir alandan bahsetmektedir.

Bugünkü Kıble Mescidi ise 715 Velid bin Abdülmelik tarafından inşa edildi. İlk yapıldığında daha geniş olan bu yapı, deprem ve yıkımlardan sonra çeşitli restorasyonlarla küçültülmüş, 15 olan nef (koridor) sayısı yediye indirilmiş ve bina bugünkü şeklini almıştır. Kıble mescidi, Zekeriyya -aleyhisselam-‘ mihrabı, Ömer mescidi, Meryem validemizin mekanı gibi önemli odalara, yapılara ve mekanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Kıble Mescidi Girişi Genel Görünüm

Kıble Mescidi 1969 yılında bir sabotaj sonucu çıkan yangında ciddi hasar gördü. Nureddin Zengi tarafından inşa edilen ve 782 yıl boyunca mescidde bulunan, ahşap oyması minber tamamen yandı.

Kıble Mescidi’nin iç sol kısmında bulunan Hazreti Ömer Mescidi.

Kıble Mescidinin dış avlusunun ön kısmında Emevi saraylarının kalıntıları, alt katında ise “Kadim Mescid” bulunur.

Mimari açıdan her köşesi ayrı bir değer ifade eden kıble mescidinin her medeniyette farklı malzeme ve tarzda yapılmış tavan süslemeleri özellikle dikkat çeker.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin