Büyük Dönüş Yürüyüşü 51. haftasında eylemlere ara verildi

0
70

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği yoğun bombardımanın ardından Büyük Dönüş Yürüyüşü 51. haftasında gösterilere ara verildi.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği yoğun bombardımanın ardından yaklaşık 1 yıldır her cuma aralıksız olarak devam eden Büyük Dönüş Yürüyüşü 51. haftasında eylemlerin istisnai bir kararla düzenlenmeyeceği bildirildi. 

Büyük Dönüş ve Ablukayı Kırma Yürüyüşü Yüksek Ulusal Heyeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, “kamu yararı” düşünülerek ve 30 Mart 2019’da başlayacak “milyonluk gösterinin hazırlıkları” nedeniyle Gazze-İsrail sınırında Büyük Dönüş Yürüyüşü kapsamında eylem yapılmadı.

Açıklamada, bunun istisnai bir karar olduğu, Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinin süreceği;

Filistinli mültecilerin topraklarına geri dönmesi ve ablukanın kaldırılması gibi Filistin halkının talepleri gerçekleşene kadar bu eylemlerden vazgeçilmeyeceği vurgulandı.

Filistinliler, 30 Mart 2018’den bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’nin İsrail sınırında “Büyük Dönüş Yürüyüşü” adı altında barışçıl gösteriler düzenliyor.

İsrail askerleri ise “sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006’dan beri Gazze’ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını” talep eden sivil halka gerçek mermilerle ateş açıyor.
İsrail askerlerinin 30 Mart’tan beri süren bu gösterilere müdahalesinde yaklaşık 268 Filistinli şehit oldu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bir önceki Büyük Dönüş Yürüyüşü haberi için;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin