Büyük Dönüş Yürüyüşü 50.Cuma

0
76

İsrail askerlerinin abluka altındaki Gazze Şeridi sınırında düzenlenen barışçıl “Büyük Dönüş Yürüyüşü 50.Cuma” gösterilerine müdahalesinde 1 Filistinli şehit oldu, 47 kişi yaralandı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail askerlerinin Refah kentinin doğu sınırında yaraladığı 1 Filistinlinin şehit (Tamir Halid Arafat, 23) olduğu belirtildi.

Açıklamada, Gazze sınırındaki gösterilerde ayrıca 2’si gazeteci, 4’ü sağlık görevlisi, 47 kişinin yaralandığı ifade edildi.

Bakanlıktan daha önce yapılan açıklamada, gösterilerde 26 kişinin yaralandığı aktarılmıştı.

Öte yandan İsrail askerleri Gazze sınırında “sınır çitlerini geçtiği” gerekçesiyle 2 Filistinliyi gözaltına aldı.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, yaptığı yazılı açıklamada, ordu güçlerinin Gazze’nin kuzey sınırında sınırı geçmeye çalışan 2 Filistinliyi gözaltına aldığını iddia etti.

İsrail ordusu, abluka altında tuttuğu Gazze’de sınıra 300 metreden fazla yaklaşılmasına izin vermezken, bu mesafeyi geçenlere ateş açarak ya da gözaltına alarak karşılık veriyor.

 İsrail güçleri Batı Şeria’da 7 Filistinliyi yaraladı

İşgalci İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilere müdahale ederek 7 Filistinliyi de yaraladı.

Ramallah yakınlarındaki Kefr Nima köyü girişindeki İsrail askerlerine “araçlı saldırı” girişiminde bulundukları iddiasıyla 20 yaşındaki Emir Derrac ile 29 yaşındaki Yusuf Enkavi’yi şehit etmiş.

Filistinli şehitlerin cenazelerine de el koymuştu.

Filistin bayrakları taşıyan göstericiler, 4 Mart’ta Ramallah yakınındaki Kefr Nima köyünün girişinde 2 Filistinlinin şehit edilmesine ve İsrail zulmüne tepki gösterdi.

İsrail güçleri, göstericilere karşı plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanırken, Filistinliler de taş atarak karşılık verdi.

Filistinli sağlık ekiplerinin aktardığı bilgiye göre, İsrail güçlerinin plastik mermiyle vurduğu 5 Filistinli yaralandı, çok sayıda kişi de atılan gazdan etkilendi.

İsrail ordusu, olayda 2 İsrail askerinin yaralandığını açıklamıştı.

İsrail’in şehit ettiği Filistinli genç kızın cenazesi toprağa verildi

Ayrıca İsrail askerleri tarafından Kudüs’te şehit edilen ve yaklaşık 40 gündür cenazesi alıkonulan 16 yaşındaki Filistinli genç kız Semah Mübarek son yolculuğuna uğurlandı.

İsrail güçlerinin, 30 Ocak’ta Kudüs’te şehit ettiği Mübarek’in yaklaşık 40 gündür alıkonulan cenazesinin ailesine teslim edilmesi üzerine Batı Şeria’da cenaze töreni düzenlendi.

Kefr Kaddum’da 2 Filistinli yaralandı

Öte yandan Nablus kentine bağlı Kefr Kaddum beldesinde cuma namazı sonrası Yahudi yerleşim birimleri ve Ayrım Duvarı’nı protesto amacıyla gösteri düzenlendi.

Görgü tanıkları, İsrail güçlerinin gösteriye müdahale ettiğini ve 2 Filistinlinin yaralandığını belirtti.

Ayrım Duvarı ve yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri inşasına karşı her hafta cuma günü düzenlenen gösterilere İsrail askerleri gerçek ve plastik merminin müdahale ediyor.

Filistin’de 2000 yılında patlak veren Aksa İntifadası’nın ardından İsrail yönetimi, 2002 yılında “güvenlik” gerekçesiyle Batı Şeria ile İsrail arasına Ayrım Duvarı inşasına başlamıştı.

Ayrım Duvarı nedeniyle Batı Şeria’daki 3 milyona yakın Filistinli, işgal altındaki Doğu Kudüs’e ve İsrail’e geçemiyor.

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria’da işgal boyunduruğu altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda yer alan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Büyük Dönüş Yürüyüşü 49. Cuma

İsrail askerlerinin abluka altındaki Gazze Şeridi sınırında düzenlenen barışçıl “Büyük Dönüş Yürüyüşü 49. Cuma” gösterilerine müdahalesinde 21 Filistinli yaralandı. (01.03.2019)

Gazze‘deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi’nin doğu sınırında düzenlenen gösterilerde, İsrail askerlerinin gerçek mermi ve gaz bombaları kullandığı müdahalesinde 21 Filistinlinin yaralandığı belirtildi.

Açıklamada 17 kişinin gerçek mermiyle, 3 sağlık görevlisi ve 1 gazetecinin ise gaz kapsülü isabet etmesi sonucu yaralandığı aktarıldı.

Filistinliler, 30 Mart 2018’den bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’nin İsrail sınırında “Büyük Dönüş Yürüyüşü” adı altında barışçıl gösteriler düzenliyor.

İsrail askerleri ise “sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006’dan beri Gazze’ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını” talep eden sivil halka gerçek mermilerle ateş açıyor.

İsrail askerlerinin 30 Mart’tan beri süren bu gösterilere müdahalesinde yaklaşık 268 Filistinli şehit oldu.

Büyük Dönüş Yürüyüşü 50.Cuma

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bir önceki Büyük Dönüş Yürüyüşü haberi için;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin