Büyük Dönüş Yürüyüşü 47.Cuma

0
85

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nin doğu sınırında düzenlenen barışçıl Büyük Dönüş Yürüyüşü 47.Cuma  gösterilerine müdahale eden işgalci İsrail askerleri 20 Filistinliyi yaraladı.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Gazze’nin sınırında düzenlenen Büyük Dönüş Yürüyüşü 47.Cuma gösterilerinde İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 20 Filistinlinin yaralandığı belirtildi.

Yaralılar arasında bir çocuğun da bulunduğu aktarılan açıklamada, göğsünden vurulan çocuğun durumunun ağır olduğu kaydedildi.

Büyük Dönüş Yürüyüşü 46. Cuma

İsrail askerlerinin Gazze Şeridi’nde geçen hafta (08.02.2019) düzenlenen “Büyük Dönüş Yürüyüşü” gösterilerine müdahalesi sonucu 2 Filistinli şehit oldu, 17 kişi yaralandı.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail askerlerinin Gazze Şeridi’nin doğu sınırında düzenlenen gösterilerde açtığı ateş sonucu 14 yaşındaki Hasan İyad Şelebi ve 18 yaşındaki Hamza Muhammed İştivi‘nin şehit olduğu belirtildi.

Açıklamaya göre, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 17 kişi gerçek mermiyle yaralandı.

Filistin halkı, 30 Mart 2018’den bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’nin İsrail sınırında “Büyük Dönüş Yürüyüşü” ile barışçıl eylemler düzenliyor.

İsrail ise “sürgün edildikleri topraklarına dönmeyi ve 2006’dan beri uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını” talep eden halka gerçek mermilerle ateş açıyor.

İsrail askerlerinin 30 Mart’tan bu yana devam eden barışçıl gösterilere müdahalesinde yaklaşık 265 Filistinli şehit oldu.

Aynı dönemde İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırısı ve tank atışlarında da en az 14 Filistinli hayatını kaybetti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bir önceki Büyük Dönüş Yürüyüşü haberi için;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin